Currently Viewing:    Ashburton Golf Club Inc. - Programme

Programme

Men & Mixed

March

See Draws page for information re the RMF CUP 2018
Sat  31  Easter Saturday mixed Greensome (Keig Cup family   pairing & Coasters Cups any pairing)

April 
Mon  2  Turkey Trot, individual Stableford mixed day
Sat  7  TBC
Mon  9  Penney Pennants—venue TBA 
Sat  14  Club champs qualifer 2, stroke, blue tees
Sun  15  White Trophy semi final & plate
Sat  21  Watson Cup qual, Murray Webb Trophy, 4BBB pairs
Sun  22  Mens pennants start—venues TBC
Mon  23  Penney Pennants—venue TBA
Wed  25  Anzac Day—Baker Trophy (Battle of the Sexes)
Sat  28  Watson Cup Rnd 16, stroke round others
Sun  29  White Trophy final

May
Sat  5  Watson Cup, Newton Trophy quarter final, stableford others
Sat  12  Watson Cup, Newton Trophy semi final, par round others
Wed  16  President Salver qual—stroke
Sat  19  Watson Cup, Newton Trophy final, stableford others
Sun  20  Pennants—venue TBA
Wed  23  President Salver, Rnd of 16
Sat   26  Club Championships qualifier 3, stroke, blue tees (T)
Wed  30  President Salver quarter final

June
Sat  2  Teams Irish stableford—mixed day
Mon  4  Queens Birthday - mixed pairs, 4BBB, stableford 
Wed  6  President Salver semi final
Sat  9  Combined stableford, pairs round
Sun  10  Pennants—venue TBA
Mon  11  Penney Pennants—venue TBA
Wed  13  Presidents salver final
Sat  16  Presidents Trophy qualifying—stroke (T)
Sat  23  Presidents Trophy Rnd of 16, stroke for others
Sun  24  Pennants—venue TBA
Mon  25  Penney Pennants—venue TBA

Sat  30  Presidents Trophy quarter final & plate, stableford for others

July
Sat  7  Presidents Trophy & plate & semi final
Mon  9  Penney Pennants—venue TBA
Sat  14  Presidents Trophy & plate semi final, stableford round for others
Sun  15  Pennants—venue TBA
Sat  21  Club Championships qualifier 4, stroke - blue tees (T).   Handicap grades set for champs
Sat  28  Pro shop day, red tees
Sun  29  Pennants—venue TBA

August
Sat  4  Brandon Cup Rnd 1, stableford
Sat  11  Brandon Cup Rnd 2, stableford
Sun  12  Pennants—venue TBA
Sat  18  Club champs—qual 5, stroke—blue tees (T)
Sat   25  Brandon Cup Rnd 3 stableford
Sun  26  Pennants—venue TBA
Mon  27  Penney Pennants—venue TBA

September
Sat  1  Club champs Rnd 16 (Flight) —par round others

Sun  2  Foodstuffs Trophy @ Ashburton
Sat  8  Club champs quarter final, stableford for others
Sun  9  Pennants—venue TBA
Wed  12  Foote Eder c/b stableford Rd 1
Sat   15  Club champs semi final—stroke for others
Sun  16  Pennants—venue TBA 
Mon  17  Ash County Mens Vets @ Ashburton—tee off 10am
Wed  19  Foote Eder c/b stableford Rd 2
Fri   21  Course Booking—Ashburton Invitation Charity Tournament
Sat  22  Spare for club champs, stableford round
Sun  23  Templar Trophy, Aorangi v Canterbury @ Ashburton
Sat  29  Pro shop day
Sun  30  Club champs final

October
Sat  6  Captain v Presidents Trophy—matchplay

Mon 8-12   COURSE CLOSED FOR MAINTEANCE  —open 3pm on 12th
Fri  12  Teams begin—Friday only this week
Sat  13  DCL Cup Rnd 1, Stroke (T)
Tues   16  Tuesday teams begin
Sat  20  Mixed teams stableford
Mon  22  Labour Day - Centennial cup, individual mixed stableford
Thu  25  Lions Charity tournament
Sat  27  DCL Cup Rnd 2, stroke (T)
Sun  28  County Stroke—Ashburton—tee off  12 noon (T)

November
Sat  3  DCL Cup Rnd 3, stroke (T) 
Thu  8  Lions Charity tournament—back up day
Sat  10  Barnett & Bermaline Cups—par round
Mon  12  Brandon Men’s Age Group tourni
Sat  17  Sutherland Cup, mixed day, combined stableford
Sat  24  Santa Marie Cup—stroke (T)

December
Sat  1  Summer stableford Rnd 1 —Mixed
Sat  8  Closing day—Smallbone Trophy, mixed Canadian foursome Presentation evening
Thu  13  AGM
Sat  15  Radius Care Christmas Salvers—individual stableford (qualifier for Property Brokers shootout)
Sat  22  Summer stableford  Rnd 2 —Mixed (qualifier for Property Brokers shootout)
Sat  29  Summer stableford  Rnd 3 —Mixed (qualifier for Property Brokers shootout)

 

 

 

Women

March

Sat  3  Rnd 1 Bonnington Cup
Sun  4  White Trophy Rnd 1—mixed day
Mon 5– 9  Course closed for maintenance
at  10  LGU, Rnd 2 Bonnington Cup
Mon  12  Pennants
Tue  13  LGU, Coronation Cup, Biddy Newton qual
Fri  16  Teams final night
Sat  17  Rnd 1 HE Cook, Rnd 1 Sunmeade Trophy
Sun  18  White Trophy & Plate 1/4 final & plate
Sun  18  Weekend pennants
Tue  20  Rnd 1 H E Cook, Rnd 1 Sunmeade Trophy
Sat  24  Rnd 1 Templer Trophy
Tue  27  Sandhurst 4BBB match play
Sat  31  Easter weekend: Keig & Coasters Cups—mixed greensome

April
Mon  2  Turkey Trott, individual stableford – mixed day
Tue  3  Rnd 2 Tucker Trophy
Sat  7  Nancy MacCormick 36 holes—4some stroke play
Tue  10  Nancy MacCormick 36 holes—4some stroke play
Fri  13  Ashburton Open
Sat    14  Aorangi Home Links
Sun  15  White Trophy & Plate & semi final
Mon  16  Womens pennants @ Ashburton
Tue  17  Aorangi Home Links
Fri  20  Womens County Vets—Ashburton, report 9.30am
Sat  21  LGU, National Teams
Sun  22  Weekend pennants
Tue  24  LGU, National Teams
Wed  25  Anzac Day—Baker Trophy (Battle of the Sexes)
Sat   28  Rnd 2 Templer Trophy
Sun  29  White Trophy & Plate final

May
Tue  1  Sandhurst Cup—matchplay
Sat  5  Rnd 3 Templer Trophy
Tue  8  Rnd 2 Longbeach Cup—qual
Sat  12  LGU—champ qual
Mon  14  Womens pennants
Tue  15  LGU, Rnd 1 Mildred Doak—champ qual
Sat  19  Rnd 1 Bermaline Cup
Sun  20  Weekend pennants
Tues  22  Rnd 1 Bermaline Cup
Sat  26  Rnd 2 H E Cook, Rnd 2 Sunmeade Trophy
Sun  28  Womens pennants reserve day
Tue  29  Rnd 2 H E Cook, Rnd 2 Sunmeade Trophy

June
Sat  2  Teams Irish stableford—mixed day

Mon  4  Queens Birthday - mixed pairs, 4BBB, stableford 
Tue  5  TBA
Sat  9  Rnd 2 Bermaline Cup, Rnd 1 MacKay Trophy
Sun  10  Weekend pennants
Mon  11  Womens pennants @ Ashburton
Tue  12  Rnd 2 Bermaline Cup
Fri  15  Womens County Vets—Ashburton, report 9.30am
Sat  16  LGU, Rnd 3 Bonnington Cup—champ qual
Tue  19  LGU, Rnd 2 Mildred Doak—champ qual
Sat  23  Rnd 1 Tucker Salver
un  24  Weekend pennants
Tue  26  Rnd 1 Tucker Salver
Sat  30  LGU, Barnett Vase

July
Mon  2  Women’s pennants

Tue  3  LGU, Barnett Vase
Sat  7  Rnd 2 MacKay, Rnd 3 Bermaline Cup
Tue  10  Rnd 3 Bermaline Cup
Sat  14  Rnd 1 Truman Trophy
Sun  15  Weekend pennants @ Ashburton
Tue  17  Rnd 1 Truman Trophy
Sat  21  LGU—champ qual
Mon  23  Women’s Pennants—reserve day
Tue  24  LGU—champ qual
Sat  28  Rnd 2 Truman Trophy
Sun  29  Weekend pennants
Tue  31  Rnd 2 Truman Trophy 

August
Sat  4  Rnd 2 Tucker Salver, Rnd 1 Smallbone Trophy

Tue  7  Rnd 2 Tucker Salver, Rnd 1 Smallbone Trophy
Sat  11  Rnd 3 H E Cook, Rnd 3 Sunmeade
Sun  12  Weekend pennants
Mon  13  Women’s pennants
Tue  14  Rnd 3 H E Cook, Rnd 3 Sunmeade
Sat  18  Rnd 3 MacKay Trophy
Tue  21  Russley Visit, Anderson Salver @ Ashburton
Sat  25  LGU—champ qual
Sun  27  Women’s Pennants reserve day—venue TBC
Tue  28  LGU—champ qual 

September
Sat  1  Rnd 3 Tucker Salver, Rnd 2 Smallbone Trophy

Sun  2  Foodstuffs Challenge @  Ashburton
Tue  4  Rnd 3 Tucker Salver, Rnd 2 Smallbone Trophy
Sat  8  Champs quarter final
Sun  9  Weekend pennants
Mon  10  Women’s pennants
Tue  11  Champs quarter final
Sat  15  Champs—semi final
Sun  16  Womens weekend pennants
Tue  18  Champs—semi final
Fri   21  Course Booking—Ashburton Invitation Charity Tournament
Sat  22  Rnd 3 Smallbone Trophy
Sun   23  Templar Trophy—Aorangi v Canterbury @   Ashburton
Tue  25  Rnd 3 Smallbone Trophy
Fri  28  Waterford Trophy @ Tinwald
Sat  29  LGU
Sun  30  Club champs final

October
Mon  1  Millenium Trophy—Aorangi v Canterbury@ Tinwald
Tue  2  LGU
Thu  4  Eagles womens Halberg @ Ashburton
Sat  6  Weekend Women v Mid Week—match play
Mon 8-12  COURSE CLOSED FOR MAINTENANCE  —open 3pm on 12th
Tue  9  Mystery Trip
Fri  12  Teams begin—Friday only this week
Sat  13  Truman Trophy
Tues  16  Rnd 3 Truman Trophy
Tues  16  Tuesday teams begin
Thur  18  Champion of Champions
Mon  22  Labour Day, Centennial cup, mixed individual   stableford
Tues  23  TBA
Thu  25  Lions Charity tournament
Sat  27  LGU 
Sun  28  County Stroke—Ashburton—tee off  12 noon (T)
Tue  30  LGU

November 
Sat  3  Helen Gallagher Trophy
Tue  6  Helen Gallagher Trophy
Sat  10  Winifred Tucker Memorial Brooch
Tues  13  Winifred Tucker Memorial Brooch
Sat  17  Show weekend, Sutherland Cup, mixed, combined   stableford
Tues  20  TBA  
Fri  23  Womens County Vets—Ashburton, report 9am
Sat  24  Women’s closing day— Canadian foursome
Mon 26-Thu 29  NZ Women’s Senior 4somes @ Nelson
Tue  27  Women’s closing day— Canadian foursome

December
Sat  1  Summer stableford Rnd 1 —Mixed
Tue  4  Summer golf
Thu  6  Teams stableford Christmas tournament
Sat  8  Closing day—Smallbone Trophy, mixed Canadian foursomes & Presentation evening
Tue  11  Summer golf
Thu  13  AGM
Sat  15  Christmas Salvers—individual stableford (qualifier for Property Brokers shootout)
Tue  18  Summer golf
Sat  22  Summer stableford  Rnd 2 —Mixed  (qualifier for Property Brokers shootout)
Sat  29  Summer stableford  Rnd 3 —Mixed (qualifier for Property Brokers shootout)

 

 

9H SECTION - MIXED

March

Mon  5-9  COURSE CLOSED FOR MAINTENANCE —open 3pm on 9th
Thu  15  Rnd 2 Marion Marshall Trophy— stroke
Thu  22  Rnd 1 Sue Bunt Trophy—stroke, Rnd  2 Jean Drummond Trophy—putting
Thu  29  Rnd 2 Heather Smith Trophy—stableford

April
Thu  5  Rnd 2 medal—stroke,
Thu  12  Rnd 2  Sue Bunt Trophy —stroke
Thu  19  Ambrose
Thu  26  Rnd 3 Marion Marshall Trophy—stroke 

May
Thu  3  Rnd 1 Eclectic - stroke
Thu  10  Rnd 2 Eclectic - stroke
Thu  17  Rnd 3 Sue Bunt Trophy—stroke, Rnd 3 Jean Drummond Trophy—putting
Thu  24  Foursome
Thu  31  Rnd 3 Heather Smith Trophy—stableford 

June
Thu  7  Rnd 3 Medal—stroke
Thu  14  Rnd 4 Marion Marshall Trophy—stroke 
Thu  21  Rnd 4 Jean Drummond Trophy—putting
Thu  28  Rnd 4 Heather Smith Trophy—stableford

July
Thu  5  Rnd 4 Medal—stroke
Thu  12  Hidden holes
Thu  19  Stroke and putting
Thu  26  Greensome

August
Thu  2  Rnd 5 Marion Marshall Trophy—stroke
Thu  9  Rnd 5 Jean Drummond Trophy—putting
Fri  10  9 Hole pennants Rnd 1—venue TBC
Thu  16  Match play
Thu  23  Rnd 5 Heather Smith Trophy—stableford
Fri  24  9 Hole pennants Rnd 2—venue TBC
Thu  30  Rnd 5 Medal—stroke

September
Thu  6  Rnd 1 Club Championships—matchplay
Fri  7  9 Hole pennants Rnd 3 —venue TBC
Thu  13  Rnd 2 Club Championships—matchplay
Sun  16  Final Club Championships—matchplay
Thu  20  Mayfield Wooden Spoon challenge @ Mayfield
Fri  21  9 Hole pennants Rnd 4 —venue TBC
Thu  27  Putting 

October 
Mon  1  Millenium Trophy—Aorangi v Canterbury @ Ashburton
Thu  4  Stroke round,  Eagles Women’s Halberg Trophy @ Ashburton
Mon 8-12– COURSE CLOSED FOR MAINTENANCE  —open 3pm on 12th. Trip away to be organised.
Fri  12  Teams begin—Friday only this week
Tues  16  Teams begin
Thu  18  Visitors Day—invite a club
Thu   25  3 clubs and a putter—early start 9am tee off
Thu  25  Lions Charity tournament—tee off 11.30am

November
Thu  1  Stableford
Thu  8  Brisque Par
Thu  15  Closing day— greensome
Nov—January—Thursdays summer golf—report 9am

December
Sat  8  Presentation Evening

Thu  13  AGM